2007 New Hampshire Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 1a: Mens Open 1x Final @ 08:20 AM
1st 8 Holyoke Rows B  (Z. DePace) 17:08.00     17:08.00     08:32:07.00 08:49:15.00
2nd 10 Shrewsbury HS  (A. Coniglio) 17:17.00 0.9% 00:09.00 17:17.00     08:32:27.00 08:49:44.00
3rd 4 Deerfield Academy Crew  (O. Rosenbladt) 17:38.00 2.9% 00:21.00 17:38.00     08:31:22.00 08:49:00.00
4th 1 New York Athletic Club  (E. EvansBrown) 17:50.00 4.1% 00:12.00 17:50.00     08:42:13.00 09:00:03.00
5th 2 Amherst College RA  (D. Thomas) 17:56.00 4.7% 00:06.00 17:56.00     08:31:14.00 08:49:10.00
6th 11 Upper Valley Rowing Foundation  (P. Brown) 18:06.00 5.6% 00:10.00 18:06.00     08:32:34.00 08:50:40.00
7th 3 Cape Cod Rowing, Inc.  (M. Copacino) 20:33.00 19.9% 02:27.00 20:33.00     08:47:01.00 09:07:34.00
8th 6 Great Bay Rowing  (A. Schultz) 21:10.00 23.5% 00:37.00 21:10.00     08:31:34.00 08:52:44.00
9th 7 Holyoke Rows A  (C. Neveau) 21:43.00 26.8% 00:33.00 21:43.00     08:31:47.00 08:53:30.00
10th 5 Franklin Pierce Crew  (D. Connelly) 29:28.00 72.0% 07:45.00 29:28.00     09:05:40.00 09:35:08.00
9 MIT  (K. Kelley) Scratch              
Race 1b: Mens Masters 1x Final @ 08:20 AM
1st 12 Merrimack River RA B  (R. Sengstaken) 17:53.00     17:53.00     08:32:49.00 08:50:42.00
2nd 13 San Diego RC  (P. Billings) 18:05.00 1.1% 00:12.00 18:05.00     08:33:17.00 08:51:22.00
3rd 15 Cambridge BC  (M. Findeis) 18:31.00 3.5% 00:26.00 18:31.00     08:34:32.00 08:53:03.00
4th 20 Merrimack River RA C  (T. Wheatley) 19:08.00 7.0% 00:37.00 19:08.00     08:34:58.00 08:54:06.00
5th 14 Merrimack River RA A  (J. Polcari) 19:20.00 8.1% 00:12.00 19:20.00     08:34:24.00 08:53:44.00
6th 19 Black Fly Scullers  (T. Paul) 19:24.00 8.5% 00:04.00 19:24.00     08:34:48.00 08:54:12.00
7th 23 Squamscott Scullers  (G. Roe) 20:47.00 16.2% 01:23.00 20:47.00     08:35:13.00 08:56:00.00
8th 24 Unaffiliated ..  (B. Schofield) 22:37.00 26.5% 01:50.00 22:37.00     08:35:31.00 08:58:08.00
16 Quinsigamond RA, Inc.  (P. Guida) Scratch              
17 Maine RA  (D. Benson) Scratch              
18 Berkshire Rowing(BRASS)  (A. Inglis) Scratch              
21 Merrymeeting RC  (P. LeBourdais) Scratch              
22 Riverside BC  (W. Dennison) Scratch              
25 Unaffiliated ..  (B. Patterson) Scratch              
Race 1c: Mens Veterans 1x Final @ 08:20 AM
1st 29 Community Rowing, Inc.  (H. Scott) 00:00.00           08:36:22.00 08:08:56.53
2nd 32 Green Mountain Rowing  (P. Donaghy) 18:53.00   18:53.00 18:53.00     08:37:06.00 08:55:59.00
3rd 27 Alden Ocean Shell Association  (T. Wolski) 19:32.00   00:39.00 19:32.00     08:36:01.00 08:55:33.00
4th 30 Upper Valley Rowing Foundation  (T. Swayze) 19:46.00   00:14.00 19:46.00     08:36:31.00 08:56:17.00
5th 26 Quinsigamond RA, Inc.  (J. Sturges) 19:47.00   00:01.00 19:47.00     08:35:45.00 08:55:32.00
6th 31 Carnegie Lake RA  (P. Goodbody) 20:13.00   00:26.00 20:13.00     08:36:51.00 08:57:04.00
28 Cape Ann RC  (B. Wolbach) Scratch              
33 Squamscott Scullers  (M. Mcgill) Scratch              
Race 2a: Womens Open 1x Final @ 08:45 AM
1st 35 Unaffiliated A  (H. Brewster) 18:58.00     18:58.00     08:51:00.00 09:09:58.00
2nd 36 Unaffiliated ..  (M. Heller) 20:54.00 10.2% 01:56.00 20:54.00     08:51:25.00 09:12:19.00
3rd 38 Community Rowing, Inc. A  (C. Graves) 21:40.00 14.2% 00:35.00 21:40.00     08:51:45.00 09:13:25.00
37 Winnipesaukee RC  (K. Cranmer) Scratch              
Race 2c: Womens Junior 1x Final @ 08:45 AM
1st 34 Community Rowing, Inc. A  (A. Bernardo) 21:05.00 11.2% 00:11.00 21:05.00     08:52:01.00 09:13:06.00
Race 2b: Womens Masters 1x Final @ 08:45 AM
1st 43 Squamscott Scullers  (M. Weathersby) 20:03.00     20:03.00     08:52:19.00 09:12:22.00
2nd 44 Winnipesaukee RC B  (R. Billin) 20:13.00 0.8% 00:10.00 20:13.00     09:03:50.00 09:24:03.00
3rd 42 Upper Valley Rowing Foundation A  (L. Marshall) 20:21.00 1.5% 00:08.00 20:21.00     08:52:10.00 09:12:31.00
4th 48 Community Rowing, Inc. D  (C. Egan) 20:55.00 4.3% 00:34.00 20:55.00     08:52:57.00 09:13:52.00
5th 53 Community Rowing, Inc. C  (R. Sebok) 21:32.00 7.4% 00:37.00 21:32.00     09:03:04.00 09:24:36.00
6th 39 Winnipesaukee RC A  (J. Hanson) 21:37.00 7.8% 00:05.00 21:37.00     09:04:48.00 09:26:25.00
7th 46 Unaffiliated ..  (N. Barry) 22:25.00 11.8% 00:48.00 22:25.00     08:52:43.00 09:15:08.00
8th 47 Upper Valley Rowing Foundation E  (L. Fisher) 22:32.00 12.4% 00:07.00 22:32.00     08:52:51.00 09:15:23.00
9th 49 Unaffiliated C  (D. Brewster) 22:34.00 2406.6% 00:02.00 22:34.00     00:53:07.00 09:15:41.00
Race 2c: Womens Veterans 1x Final @ 08:45 AM
1st 52 Unaffiliated  (M. Steckler) 21:08.00     21:08.00     08:53:41.00 09:14:49.00
2nd 51 Merrimack River RA  (W. Breiland) 22:12.00 5.0% 01:04.00 22:12.00     08:53:20.00 09:15:32.00
Race 3: Mens Novice 8+ Final @ 09:05 AM
1st 58 Univ of Vermont Crew A  (C. Ferguson) 15:34.00     15:34.00     09:17:43.00 09:33:17.00
2nd 56 Univ of Mass Mens Crew A  (P. Martin) 15:53.00 2.0% 00:19.00 15:53.00     09:15:55.00 09:31:48.00
3rd 59 Univ of Vermont Crew B  (C. Carpenter) 16:56.00 8.8% 01:03.00 16:56.00     09:18:14.00 09:35:10.00
4th 57 Univ of Mass Mens Crew B  (F. Weiand) 17:28.00 12.2% 00:32.00 17:28.00     09:16:59.00 09:34:27.00
5th 55 Clark Univ Crew  (J. Hansen) 20:07.00 29.2% 02:39.00 20:07.00     09:31:57.00 09:52:04.00
Race 4: Mens Junior 8+ Final @ 09:35 AM
1st 65 Community Rowing Youth Program A  (C. Massey) 14:29.00     14:29.00     09:27:03.00 09:41:32.00
2nd 71 Lowell HS A  (J. Todd) 14:42.00 1.5% 00:13.00 14:42.00     09:29:42.00 09:44:24.00
3rd 73 Community Rowing Youth Program B  (J. Tracey) 14:45.00 1.8% 00:03.00 14:45.00     09:38:42.00 09:53:27.00
4th 69 Shrewsbury HS A  (S. Chatten) 14:51.00 2.5% 00:06.00 14:51.00     09:28:58.00 09:43:49.00
5th 68 Concord HS A  (D. Miller) 14:52.00 2.6% 00:01.00 14:52.00     09:28:33.00 09:43:25.00
6th 66 Manchester Central A  (O. Cardin) 14:56.00 3.1% 00:04.00 14:56.00     09:27:30.00 09:42:26.00
7th 67 St. Johns HS A  (D. Surprenant) 14:57.00 3.2% 00:01.00 14:57.00     09:28:20.00 09:43:17.00
8th 70 St. Johns HS B  (J. Wojcik) 14:57.00 3.2%   14:57.00     09:29:30.00 09:44:27.00
9th 77 Concord HS B  (J. Barbadoro) 15:07.00 4.4% 00:10.00 15:07.00     09:39:45.00 09:54:52.00
10th 78 St. Johns HS C  (G. Long) 15:19.00 5.8% 00:07.00 15:19.00     09:40:21.00 09:55:40.00
11th 84 St. Johns HS D  (S. Daly) 15:31.00 7.1% 00:12.00 15:31.00     09:42:45.00 09:58:16.00
12th 81 Manchester Central C  (J. Chabot) 15:45.00 8.7% 00:14.00 15:45.00     09:43:40.00 09:59:25.00
13th 79 Shrewsbury HS B  (D. Hack) 15:47.00 9.0% 00:02.00 15:47.00     09:40:40.00 09:56:27.00
14th 76 Worcester Public HSs  (P. Duthy) 15:50.00 9.3% 00:02.00 15:50.00     09:39:23.00 09:55:13.00
15th 63 Essex RC, Inc.  (K. Crompton) 15:54.00 9.8% 00:04.00 15:54.00     09:26:27.00 09:42:21.00
16th 82 Lowell HS B  (V. Gollakota) 15:57.00 10.1% 00:03.00 15:57.00     09:41:26.00 09:57:23.00
17th 74 Manchester Central B  (S. Johnson) 15:58.00 10.2% 00:01.00 15:58.00     09:39:11.00 09:55:09.00
18th 72 Wayland Weston Crew  (A. Coburn) 16:13.00 12.0% 00:15.00 16:13.00     09:30:09.00 09:46:22.00
19th 80 Community Rowing Youth Program C  (T. Achom) 16:18.00 12.5% 00:05.00 16:18.00     09:40:56.00 09:57:14.00
20th 83 Concord HS C  (P. Finch) 16:19.00 12.7% 00:01.00 16:19.00     09:44:24.00 10:00:43.00
21st 64 Great Bay Rowing  (B. Dollar) 16:39.00 15.0% 00:01.00 16:39.00     09:44:37.00 10:01:16.00
75 Northampton Community Rowing  (S. Cardinal) Scratch              
Race 4b: Mens Masters 8+ Final @ 9:35 AM
1st 62 Gentle Giant Rowing  (S. Zglezewski) 15:12.00 4.9% 00:05.00 15:12.00     09:24:12.00 09:39:24.00
2nd 60 Cambridge BC  (J. Born) 15:48.00 9.1% 00:01.00 15:48.00     09:23:26.00 09:39:14.00
3rd 61 Community Rowing, Inc.  (P. Beaman) 16:38.00 14.8% 00:19.00 16:38.00     09:23:43.00 09:40:21.00
Race 5: Mens Jr-Novice 8+ Final @ 10:05 AM
1st 90 Community Rowing Youth Program A  (K. Holmes) 15:34.00     15:34.00     10:13:09.00 10:28:43.00
2nd 96 St. Johns HS A  (S. Petry) 16:05.00 3.3% 00:31.00 16:05.00     10:16:40.00 10:32:45.00
3rd 99 Community Rowing Youth Program B  (S. Wilson) 16:17.00 4.6% 00:12.00 16:17.00     10:17:45.00 10:34:02.00
4th 104 Wayland Weston Crew  (B. 1) 16:36.00 6.6% 00:19.00 16:36.00     10:20:29.00 10:37:05.00
5th 103 St. Johns HS B  (J. O'Connor) 16:45.00 7.6% 00:09.00 16:45.00     10:18:20.00 10:35:05.00
6th 93 Northampton Community Rowing A  (D. Belknap-lerner) 16:53.00 8.5% 00:08.00 16:53.00     10:14:43.00 10:31:36.00
7th 95 Concord HS  (Z. Sheehan) 16:53.00 8.5%   16:53.00     10:16:21.00 10:33:14.00
8th 101 Lowell HS A  (A. B) 17:06.00 9.9% 00:13.00 17:06.00     10:20:11.00 10:37:17.00
9th 100 Greater Lawrence Rowing  (N. Bueno) 18:01.00 15.7% 00:55.00 18:01.00     10:18:02.00 10:36:03.00
10th 91 Manchester Central  (C. Larkin) 18:03.00 16.0% 00:02.00 18:03.00     10:13:38.00 10:31:41.00
11th 98 Cape Cod Rowing, Inc.  (S. Harris) 18:26.00 18.4% 00:23.00 18:26.00     10:17:28.00 10:35:54.00
12th 92 The Derryfield School Crew  (T. DiNapoli) 18:37.00 19.6% 00:11.00 18:37.00     10:19:10.00 10:37:47.00
13th 97 Worcester Public HSs  (C. DeGennaro) 18:45.00 20.4% 00:08.00 18:45.00     10:15:42.00 10:34:27.00
14th 106 Community Rowing Youth Program C  (J. Haley) 18:52.00 21.2% 00:07.00 18:52.00     10:19:53.00 10:38:45.00
15th 94 Great Bay Rowing  (J. Johnson) 18:59.00 21.9% 00:07.00 18:59.00     10:15:18.00 10:34:17.00
16th 102 Northampton Community Rowing B  (W. Sadowski) 19:06.00 22.7% 00:07.00 19:06.00     10:20:55.00 10:40:01.00
17th 105 Lowell HS B  (A. 2) 20:10.00 29.6% 01:04.00 20:10.00     10:18:52.00 10:39:02.00
107 Northampton Community Rowing C  (S. Stroke) Scratch              
Race 6: Womens Novice 4+ Final @ 10:20 AM
1st 111 Franklin Pierce Crew  (B. Arrel) 18:44.00     18:44.00     10:41:07.00 10:59:51.00
2nd 115 Simmons College  (S. Armstrong) 19:14.00 2.7% 00:30.00 19:14.00     10:42:34.00 11:01:48.00
3rd 116 Univ of Mass  Lowell  (A. Zapatka) 19:34.00 4.4% 00:20.00 19:34.00     10:43:05.00 11:02:39.00
4th 110 Amherst College RA A  (M. Bates) 19:47.00 5.6% 00:13.00 19:47.00     10:40:50.00 11:00:37.00
5th 113 Bowdoin RA  (K. Helmuth) 20:13.00 7.9% 00:26.00 20:13.00     10:42:03.00 11:02:16.00
6th 119 Barnstable Rowing  (J. Martin) 20:32.00 9.6% 00:19.00 20:32.00     10:44:25.00 11:04:57.00
7th 117 Wentworth IT  (S. Umansky) 22:01.00 17.5% 01:29.00 22:01.00     10:43:30.00 11:05:31.00
8th 118 Lesley Univ B  (D. Dickshinkski) 22:33.00 20.4% 00:32.00 22:33.00     10:43:49.00 11:06:22.00
9th 120 Amherst College RA C  (R. Dago) 22:46.00 21.5% 00:13.00 22:46.00     10:44:38.00 11:07:24.00
10th 114 Amherst College RA B  (A. Thaler) 23:12.00 23.8% 00:26.00 23:12.00     10:42:24.00 11:05:36.00
11th 112 Lesley Univ A  (J. Gurgui) 23:30.00 25.4% 00:18.00 23:30.00     10:41:37.00 11:05:07.00
Race 7: Womens Jr-Novice 4+ Final @ 10:35 AM
1st 132 Manchester Central  (K. Capistran) 19:12.00     19:12.00     10:55:18.00 11:14:30.00
2nd 134 Wayland Weston Crew  (R. 2) 20:14.00 5.4% 01:02.00 20:14.00     10:56:36.00 11:16:50.00
3rd 126 The Derryfield School Crew  (M. McLeod) 20:24.00 6.2% 00:10.00 20:24.00     10:51:53.00 11:12:17.00
4th 129 Concord HS  (K. Fox) 20:36.00 7.3% 00:12.00 20:36.00     10:54:38.00 11:15:14.00
5th 133 Greater Lawrence Rowing  (B. George) 21:07.00 10.0% 00:31.00 21:07.00     10:55:44.00 11:16:51.00
6th 130 Winnipesaukee RC  (B. Gickas) 21:17.00 10.9% 00:10.00 21:17.00     10:54:51.00 11:16:08.00
7th 125 Community Rowing Youth Program A  (A. A) 21:18.00 10.9% 00:01.00 21:18.00     10:51:43.00 11:13:01.00
8th 127 Cape Cod Rowing, Inc.  (C. Mooney) 21:20.00 11.1% 00:02.00 21:20.00     10:53:20.00 11:14:40.00
9th 131 Great Bay Rowing  (H. Lonstine) 21:53.00 14.0% 00:33.00 21:53.00     10:56:12.00 11:18:05.00
10th 135 Holyoke Rows  (I. Rower) 22:46.00 18.6% 00:53.00 22:46.00     10:56:55.00 11:19:41.00
136 Community Rowing Youth Program B  (B. B) Scratch              
Race 8: Womens Jr 4+ Final @ 10:50 AM
1st 140 Winsor Crew A  (G. Chase) 17:20.00     17:20.00     11:02:29.00 11:19:49.00
2nd 141 Community Rowing, Inc. A  (A. O'Connor) 17:34.00 1.3% 00:14.00 17:34.00     11:02:49.00 11:20:23.00
3rd 147 The Derryfield School Crew A  (T. Nagel) 17:40.00 1.9% 00:06.00 17:40.00     11:05:36.00 11:23:16.00
4th 142 Northfield Mount Hermon School A  (M. Storrs) 17:51.00 3.0% 00:11.00 17:51.00     11:03:08.00 11:20:59.00
5th 160 The Derryfield School Crew B  (H. Monty) 17:51.00 3.0%   17:51.00     11:17:44.00 11:35:35.00
6th 145 Community Rowing, Inc. B  (M. Seldin) 17:52.00 3.1% 00:01.00 17:52.00     11:04:14.00 11:22:06.00
7th 163 Worcester Public HSs  (M. Gregoire) 17:57.00 3.6% 00:05.00 17:57.00     11:18:45.00 11:36:42.00
8th 143 Manchester Central A  (A. Farrell) 18:14.00 5.2% 00:17.00 18:14.00     11:03:31.00 11:21:45.00
9th 152 Community Rowing, Inc. C  (L. Beedle) 18:16.00 5.4% 00:02.00 18:16.00     11:07:30.00 11:25:46.00
10th 156 Community Rowing, Inc. D  (S. Hamilton) 18:20.00 5.8% 00:04.00 18:20.00     11:16:05.00 11:34:25.00
11th 162 Community Rowing, Inc. E  (P. Resnick) 18:28.00 6.5% 00:08.00 18:28.00     11:18:26.00 11:36:54.00
12th 157 Concord HS C  (I. Cotton) 18:29.00 6.6% 00:01.00 18:29.00     11:16:28.00 11:34:57.00
13th 144 Concord HS A  (S. Graff) 18:48.00 8.5% 00:19.00 18:48.00     11:03:54.00 11:22:42.00
14th 150 Winsor Crew B  (H. Tittmann) 18:53.00 8.9% 00:05.00 18:53.00     11:06:34.00 11:25:27.00
15th 151 Concord HS B  (H. Denoncourt) 19:14.00 11.0% 00:21.00 19:14.00     11:07:03.00 11:26:17.00
16th 153 Winnipesaukee RC  (E. Billin) 19:14.00 11.0%   19:14.00     11:14:49.00 11:34:03.00
17th 154 Manchester Central B  (G. Newman) 19:18.00 11.3% 00:04.00 19:18.00     11:15:10.00 11:34:28.00
18th 155 BCD - LENOX CREW B  (L. Goudey) 19:27.00 12.2% 00:09.00 19:27.00     11:15:38.00 11:35:05.00
19th 159 Northfield Mount Hermon School B  (T. MacNabb) 19:27.00 12.2%   19:27.00     11:17:18.00 11:36:45.00
20th 161 Manchester Central C  (J. Jenkins) 20:00.00 15.4% 00:33.00 20:00.00     11:18:15.00 11:38:15.00
21st 158 Great Bay Rowing  (K. Stine) 20:39.00 19.1% 00:39.00 20:39.00     11:16:56.00 11:37:35.00
22nd 146 BCD - LENOX CREW A  (A. Moorehead) 20:40.00 19.2% 00:01.00 20:40.00     11:05:17.00 11:25:57.00
23rd 164 Winsor Crew C  (R. Shaw) 20:52.00 20.4% 00:12.00 20:52.00     11:19:16.00 11:40:08.00
24th 148 Gentle Giant Rowing  (R. Megnia) 21:13.00 22.4% 00:21.00 21:13.00     11:06:05.00 11:27:18.00
25th 149 Lowell HS  (A. 2) 22:31.00 29.9% 01:18.00 22:31.00     11:09:01.00 11:31:32.00
Race 9: Womens Masters 4+ Final @ 11:05 AM
1st 171 Community Rowing, Inc.  (A. Eisenmenger) 18:16.00     18:16.00     11:34:36.00 11:52:52.00
2nd 176 Upper Valley Rowing Foundation  (J. Friend) 18:37.00 1.9% 00:21.00 18:37.00     11:36:48.00 11:55:25.00
3rd 172 Gentle Giant Rowing  (K. Whitbeck) 18:44.00 2.6% 00:07.00 18:44.00     11:34:54.00 11:53:38.00
4th 175 Barnstable Rowing  (T. Napolitan) 18:55.00 3.6% 00:11.00 18:55.00     11:36:19.00 11:55:14.00
5th 170 Great Bay Rowing  (L. Hafner) 19:04.00 4.4% 00:09.00 19:04.00     11:33:56.00 11:53:00.00
6th 173 Winnipesaukee RC  (J. Hanson) 19:36.00 7.3% 00:32.00 19:36.00     11:35:12.00 11:54:48.00
174 Essex RC, Inc.  (J. Spiro) Scratch              
Race 10a: Mens Open 2x Final @ 11:15 AM
1st 182 Merrimack River RA  (M. Sivigny) 15:46.00     15:46.00     11:39:37.00 11:55:23.00
2nd 184 Upper Valley Rowing Foundation  (P. Kermond) 16:24.00 4.0% 00:38.00 16:24.00     11:40:16.00 11:56:40.00
3rd 181 Harvard Sculling Club  (J. Stock) 16:57.00 7.5% 00:33.00 16:57.00     11:39:28.00 11:56:25.00
4th 183 Unaffiliated  (D. Wood) 17:10.00 8.9% 00:13.00 17:10.00     11:39:56.00 11:57:06.00
5th 180 Greater Lawrence Rowing  (E. Minzner) 17:33.00 11.3% 00:23.00 17:33.00     11:38:57.00 11:56:30.00
6th 185 Holyoke Rows  (P. Rower) 19:04.00 20.9% 01:31.00 19:04.00     11:43:40.00 12:02:44.00
7th 186 Wayland Weston Crew  (A. Idels) 19:11.00 21.7% 00:07.00 19:11.00     11:40:54.00 12:00:05.00
Race 10b: Mens Open 2- Final @ 11:15 AM
1st 190 Polar Rowing  (W. Loverme) 17:23.00     17:23.00     11:42:23.00 11:59:46.00
2nd 191 Riverside BC  (J. Sisk) 17:42.00 1.8% 00:19.00 17:42.00     11:42:39.00 12:00:21.00
3rd 188 Middlebury College Crew  (S. Robinson) 17:48.00 2.4% 00:06.00 17:48.00     11:42:11.00 11:59:59.00
4th 187 Bowdoin RA  (C. O'Donnell) 18:35.00 6.9% 00:47.00 18:35.00     11:41:52.00 12:00:27.00
5th 192 Wentworth IT  (D. Iske) 18:44.00 7.8% 00:09.00 18:44.00     11:43:06.00 12:01:50.00
189 MIT  (D. Chambers) Scratch              
Race 11a: Womens Open 2x Final @ 11:30 AM
1st 195 Riverside BC  (M. Hudnut) 18:37.00     18:37.00     12:03:58.00 12:22:35.00
2nd 196 Narragansett BC B  (N. Burnside) 18:53.00 1.4% 00:16.00 18:53.00     12:04:13.00 12:23:06.00
3rd 197 Lesley Univ  (J. Barnes) 21:26.00 15.1% 02:33.00 21:26.00     12:04:41.00 12:26:07.00
198 Wentworth IT  (K. Evans) Scratch              
199 Manchester Central  (J. McCarthy) Scratch              
Race 12: Mens Open 8+ Final @ 11:45 AM
1st 202 MIT  (L. Urban) 13:18.00     13:18.00     12:14:05.00 12:27:23.00
2nd 204 Univ of Mass Mens Crew A  (S. Munroe) 14:10.00 6.5% 00:52.00 14:10.00     12:14:35.00 12:28:45.00
3rd 209 Lowell HS  (P. McInerney) 14:32.00 9.3% 00:22.00 14:32.00     12:16:00.00 12:30:32.00
4th 205 Univ of Mass  Lowell  (T. Farrell) 14:33.00 9.4% 00:01.00 14:33.00     12:15:08.00 12:29:41.00
5th 201 Univ of Vermont Crew A  (C. Offensend) 14:38.00 10.0% 00:05.00 14:38.00     12:13:57.00 12:28:35.00
6th 203 Community Rowing, Inc.  (T. Lovett) 14:59.00 12.7% 00:21.00 14:59.00     12:14:17.00 12:29:16.00
7th 207 Univ of Vermont Crew B  (D. Boyle) 15:04.00 13.3% 00:05.00 15:04.00     12:15:27.00 12:30:31.00
8th 208 Univ of Mass Mens Crew B  (E. Campbell iii) 15:08.00 13.8% 00:04.00 15:08.00     12:15:37.00 12:30:45.00
9th 206 Franklin Pierce Crew  (I. Randall) 15:17.00 14.9% 00:09.00 15:17.00     12:16:34.00 12:31:51.00
Race 13b: Womens Open 4x Final @ 12:09 PM
1st 211 Merrimack River RA  (M. Beckett) 17:35.00     17:35.00     12:39:02.00 12:56:37.00
2nd 210 Cape Cod Rowing, Inc. A  (J. Bevis) 18:50.00 7.1% 01:15.00 18:50.00     12:38:34.00 12:57:24.00
3rd 212 Cape Cod Rowing, Inc. B  (A. Clifford) 20:06.00 14.3% 01:16.00 20:06.00     12:39:37.00 12:59:43.00
Race 13a: Womens Open 4+ Final @ 12:10 PM
1st 221 Simmons College A  (R. Yopak) 17:08.00     17:08.00     12:42:34.00 12:59:42.00
2nd 216 MIT A  (L. Sprague) 17:09.00 0.1% 00:01.00 17:09.00     12:41:18.00 12:58:27.00
3rd 219 Bowdoin RA A  (K. Wells) 17:13.00 0.5% 00:04.00 17:13.00     12:41:57.00 12:59:10.00
4th 223 MIT B  (J. Wolcott) 17:25.00 1.7% 00:12.00 17:25.00     12:43:30.00 13:00:55.00
5th 215 Amherst College RA A  (S. Barmettler) 17:54.00 4.5% 00:29.00 17:54.00     12:41:05.00 12:58:59.00
6th 214 Middlebury College Crew A  (D. Freundlich) 17:55.00 4.6% 00:01.00 17:55.00     12:40:42.00 12:58:37.00
7th 226 Brandeis Univ Crew  (H. Hamer) 18:01.00 5.2% 00:06.00 18:01.00     12:59:17.00 13:17:18.00
8th 231 Bowdoin RA C  (M. Janes) 18:01.00 5.2%   18:01.00     13:01:18.00 13:19:19.00
9th 217 Franklin Pierce Crew A  (B. Granum) 18:02.00 5.3% 00:01.00 18:02.00     12:41:31.00 12:59:33.00
10th 232 Gentle Giant Rowing  (K. Sonderland) 18:07.00 5.7% 00:05.00 18:07.00     13:01:56.00 13:20:03.00
11th 233 MIT D  (H. Buss) 18:07.00 5.7%   18:07.00     13:01:41.00 13:19:48.00
12th 218 Community Rowing, Inc.  (K. Kulig) 18:32.00 8.2% 00:25.00 18:32.00     12:41:47.00 13:00:19.00
13th 225 Bowdoin RA B  (E. Paige-Jeffers) 18:53.00 10.2% 00:21.00 18:53.00     12:59:02.00 13:17:55.00
14th 230 MIT C  (R. Taylor) 19:01.00 11.0% 00:08.00 19:01.00     13:01:06.00 13:20:07.00
15th 227 Simmons College B  (E. Barr) 19:12.00 12.1% 00:11.00 19:12.00     13:00:39.00 13:19:51.00
16th 222 Middlebury College Crew B  (R. Zakrasek) 19:21.00 12.9% 00:09.00 19:21.00     12:42:56.00 13:02:17.00
17th 224 Amherst College RA B  (S. Fabricant) 19:21.00 12.9%   19:21.00     12:43:48.00 13:03:09.00
18th 213 Univ of Mass  Lowell  (S. Smith) 19:54.00 16.1% 00:33.00 19:54.00     12:40:16.00 13:00:10.00
19th 220 Barnstable Rowing  (T. Napolitan) 21:03.00 22.9% 01:09.00 21:03.00     13:02:34.00 13:23:37.00
20th 228 Lesley Univ  (J. Gurgui) 21:36.00 376.3% 00:33.00 21:36.00     12:00:19.00 13:21:55.00
229 Franklin Pierce Crew B  (B. Bonesteel) Scratch              
Race 14: Womens Novice 8+ Final @ 12:50 PM
1st 241 Simmons College A  (s. Cantlin) 17:24.00     17:24.00     13:15:08.00 13:32:32.00
2nd 240 Univ of Vermont Crew A  (C. Newschwander) 17:49.00 2.4% 00:25.00 17:49.00     13:14:48.00 13:32:37.00
3rd 245 Simmons College B  (V. Bette) 19:07.00 9.9% 01:18.00 19:07.00     13:15:59.00 13:35:06.00
4th 242 Clark Univ Crew B  (K. Manstof) 21:47.00 25.2% 02:40.00 21:47.00     13:16:58.00 13:38:45.00
5th 243 Univ of Vermont Crew B  (A. Liedke) 23:31.00 35.2% 01:44.00 23:31.00     13:18:34.00 13:42:05.00
6th 244 Clark Univ Crew A  (F. Arminio) 23:40.00 36.0% 00:09.00 23:40.00     13:26:53.00 13:50:33.00
Race 15: Womens Jr-Novice 8+ Final @ 01:05 PM
1st 251 Community Rowing Youth Program A  (A. A) 17:18.00     17:18.00     13:30:25.00 13:47:43.00
2nd 255 Lowell HS A  (A. A) 17:59.00 3.9% 00:41.00 17:59.00     13:31:47.00 13:49:46.00
3rd 256 Concord HS  (K. Rainie) 18:04.00 4.4% 00:05.00 18:04.00     13:32:45.00 13:50:49.00
4th 250 Winsor Crew A  (K. Mallett) 18:15.00 5.5% 00:11.00 18:15.00     13:29:46.00 13:48:01.00
5th 252 Northampton Community Rowing A  (C. Austen) 18:26.00 6.6% 00:11.00 18:26.00     13:36:35.00 13:55:01.00
6th 263 Wayland Weston Crew  (R. B) 18:41.00 8.0% 00:15.00 18:41.00     13:40:57.00 13:59:38.00
7th 258 Community Rowing Youth Program B  (B. B) 18:44.00 8.3% 00:03.00 18:44.00     13:33:52.00 13:52:36.00
8th 264 Winsor Crew B  (Z. Mayfield) 19:02.00 10.0% 00:18.00 19:02.00     13:41:22.00 14:00:24.00
9th 265 Worcester Public HSs B  (D. Naylor) 19:14.00 11.2% 00:12.00 19:14.00     13:41:46.00 14:01:00.00
10th 267 Community Rowing Youth Program C  (C. C) 19:15.00 11.3% 00:01.00 19:15.00     13:42:49.00 14:02:04.00
11th 268 Northampton Community Rowing C  (S. Joelson) 19:16.00 11.4% 00:01.00 19:16.00     13:43:21.00 14:02:37.00
12th 257 BCD - LENOX CREW  (J. Baum) 19:18.00 11.6% 00:02.00 19:18.00     13:33:03.00 13:52:21.00
13th 260 Northampton Community Rowing B  (R. Brazenall) 19:26.00 12.3% 00:08.00 19:26.00     13:39:50.00 13:59:16.00
14th 259 St. Mary Academy - Bay View  (C. Marcello) 19:28.00 12.5% 00:02.00 19:28.00     13:35:27.00 13:54:55.00
15th 254 Worcester Public HSs A  (A. Tomaszewski) 19:41.00 13.8% 00:13.00 19:41.00     13:30:57.00 13:50:38.00
16th 261 Greater Lawrence Rowing  (B. George) 19:55.00 15.1% 00:14.00 19:55.00     13:42:58.00 14:02:53.00
17th 262 The Derryfield School Crew  (M. McLeod) 20:10.00 16.6% 00:15.00 20:10.00     13:40:36.00 14:00:46.00
18th 266 Lowell HS B  (A. 2) 20:33.00 18.8% 00:23.00 19:48.00   00:45 13:42:23.00 14:02:11.00
253 Manchester Central  (K. Capistran) Scratch              
Race 16: Mens Novice 4+ Final @ 01:20 PM
1st 276 Franklin Pierce Crew  (C. Pinney) 17:07.00     17:07.00     13:59:33.00 14:16:40.00
2nd 277 Amherst College RA A  (W. Leuchtenberger) 17:17.00 1.0% 00:10.00 17:17.00     13:59:42.00 14:16:59.00
3rd 275 Univ of Mass  Lowell  (j. russell) 17:47.00 3.9% 00:09.00 17:47.00     13:59:11.00 14:16:58.00
4th 278 Bowdoin RA  (M. Goldberg-Liu) 17:48.00 4.0% 00:01.00 17:48.00     14:01:11.00 14:18:59.00
5th 280 Wentworth IT A  (M. Adrean) 20:11.00 17.9% 00:12.00 20:11.00     14:03:24.00 14:23:35.00
6th 282 Wentworth IT B  (M. Witliff) 20:22.00 19.0% 00:11.00 20:22.00     14:04:40.00 14:25:02.00
7th 281 Amherst College RA B  (V. Benavides) 21:29.00 25.5% 01:07.00 21:29.00     14:02:58.00 14:24:27.00
8th 279 Clark Univ Crew  (D. Waldron) 21:32.00 25.8% 00:03.00 21:32.00     14:00:32.00 14:22:04.00
Race 16: Mens Jr-Novice 4+ Final @ 01:20 PM
1st 292 The Derryfield School Crew A  (R. Gilroy) 17:31.00 17:31.00     14:11:50.00 14:29:21.00
2nd 289 Concord HS  (P. Finch) 17:38.00 3.0% 00:07.00 17:38.00     14:10:29.00 14:28:07.00
3rd 285 Community Rowing Youth Program  (C. Hull) 18:09.00 6.0% 00:21.00 18:09.00     14:08:47.00 14:26:56.00
4th 293 BCD - LENOX CREW A  (S. Lane) 18:22.00 7.3% 00:13.00 18:22.00     14:12:44.00 14:31:06.00
5th 290 Manchester Central  (C. Larkin) 18:23.00 7.4% 00:01.00 18:23.00     14:10:54.00 14:29:17.00
6th 291 Wayland Weston Crew  (B. 1) 18:25.00 7.6% 00:02.00 18:25.00     14:11:25.00 14:29:50.00
7th 284 Brewster 18:34.00 8.2% 00:08.00 18:34.0     14:04:59.00 14:23:33.00
8th 287 Worcester Public HSs  (A. Muchmore) 19:10.00 12.0% 00:45.00 19:10.00     14:13:14.00 14:32:24.00
9th 286 The Derryfield School Crew B  (H. Burnham) 19:49.00 15.8% 00:39.00 19:49.00     14:09:49.00 14:29:38.00
10th 283 Winnipesaukee RC  (W. Smith) 19:59.00 16.7% 00:10.00 19:59.00     14:04:03.00 14:24:02.00
Race 17: Mens Jr 4+ Final @ 01:40 PM
1st 312 Northfield Mount Hermon School A  (S. Pelton-Stroud) 15:45.00     15:45.00     14:26:40.00 14:42:25.00
2nd 303 The Derryfield School Crew A  (G. Slusher) 16:09.00 2.5% 00:24.00 16:09.00     14:22:33.00 14:38:42.00
2nd 311 The Derryfield School Crew B  (A. Seiger) 16:09.00 2.5%   16:09.00     14:26:23.00 14:42:32.00
3rd 301 Manchester Central A  (I. LeCount) 16:17.00 3.4% 00:08.00 16:17.00     14:21:49.00 14:38:06.00
4th 300 Brewster Academy Crew A  (S. Whitehouse) 16:30.00 4.8% 00:13.00 16:30.00     14:21:33.00 14:38:03.00
5th 319 Community Rowing Youth Program B  (A. 2b) 16:43.00 6.1% 00:13.00 16:43.00     14:34:23.00 14:51:06.00
6th 320 Northfield Mount Hermon School B  (J. Tryba) 16:44.00 6.2% 00:01.00 16:44.00     14:34:40.00 14:51:24.00
7th 316 Greater Lawrence Rowing  (T. Demers) 16:48.00 6.7% 00:04.00 16:48.00     14:33:10.00 14:49:58.00
8th 315 Manchester Central B  (M. Normandeau) 16:50.00 6.9% 00:02.00 16:50.00     14:32:31.00 14:49:21.00
9th 302 Community Rowing Youth Program A  (A. 1b) 16:58.00 7.7% 00:08.00 16:58.00     14:22:15.00 14:39:13.00
10th 326 Worcester Public HSs  (C. Talbot) 16:58.00 7.7%   16:58.00     14:37:36.00 14:54:34.00
11th 324 The Derryfield School Crew C  (M. Simon) 16:59.00 7.8% 00:01.00 16:59.00     14:36:20.00 14:53:19.00
12th 304 Northampton Community Rowing A  (J. Lashway) 17:00.00 7.9% 00:01.00 17:00.00     14:22:52.00 14:39:52.00
13th 306 Cape Cod Rowing, Inc.  (C. Glidden) 17:04.00 8.4% 00:04.00 17:04.00     14:23:29.00 14:40:33.00
14th 308 Gentle Giant Rowing A  (B. Sidelinger) 17:06.00 8.6% 00:02.00 17:06.00     14:24:02.00 14:41:08.00
15th 317 Brewster 17:07.00 5.0%% 00:01.00 17:07.00     14:33:22.00 14:50:29.00
16th 310 Northampton Community Rowing B  (J. Hellweg) 17:33.00 11.4% 00:27.00 17:33.00     14:25:55.00 14:43:28.00
17th 323 Brewster Academy Crew D  (R. Cooper) 17:33.00 11.4%   17:33.00     14:35:57.00 14:53:30.00
18th 309 Great Bay Rowing  (A. Schultz) 18:24.00 16.8% 00:51.00 18:24.00     14:25:40.00 14:44:04.00
19th 318 Lowell HS  (M. Furnaro) 18:25.00 16.9% 00:01.00 18:25.00     14:33:58.00 14:52:23.00
20th 325 Northampton Community Rowing C  (T. Greco) 18:52.00 19.8% 00:27.00 18:52.00     14:38:10.00 14:57:02.00
21st 321 Gentle Giant Rowing B  (M. DeGregorio) 18:58.00 20.4% 00:06.00 18:58.00     14:37:49.00 14:56:47.00
22nd 314 The Newman School Crew Team  (D. Gurgian) 18:59.00 20.5% 00:01.00 18:59.00     14:32:22.00 14:51:21.00
23rd 322 Manchester Central C  (J. Aubin) 19:50.00 25.9% 00:51.00 19:50.00     14:35:23.00 14:55:13.00
305 Brewster Academy Crew B  (S. Cameron) Scratch              
307 Wayland Weston Crew  (W. Purman) Scratch              
313 Concord HS  (B. Morris) Scratch              
Race 18: Mens Masters 4+ Final @ 01:55 PM
1st 327 Riverside BC  (J. Sisk) 16:41.00     16:41.00     14:51:19.00 15:08:00.00
2nd 328 Yarmouth RC  (C. Bohlen) 17:02.00 2.1% 00:21.00 17:02.00     14:51:07.00 15:08:09.00
Race 19: Womens Jr 8+ Final @ 02:15 PM
1st 330 Community Rowing, Inc. A  (D. Les) 15:21.00     15:21.00     15:06:38.00 15:21:59.00
2nd 335 Community Rowing, Inc. B  (R. Shaffer) 15:51.00 3.3% 00:30.00 15:51.00     15:07:28.00 15:23:19.00
3rd 344 Winsor Crew  (R. Randall) 16:28.00 7.3% 00:37.00 16:28.00     15:10:25.00 15:26:53.00
4th 349 Essex RC, Inc.  (N. Vecchi) 16:34.00 7.9% 00:06.00 16:34.00     15:18:51.00 15:35:25.00
5th 337 Shrewsbury HS A  (J. Riedel) 16:35.00 8.0% 00:01.00 16:35.00     15:08:01.00 15:24:36.00
6th 346 The Derryfield School Crew  (T. Nagel) 16:38.00 8.4% 00:03.00 16:38.00     15:17:55.00 15:34:33.00
7th 331 Northampton Community Rowing A  (E. Cutler) 16:39.00 8.5% 00:01.00 16:39.00     15:06:56.00 15:23:35.00
8th 357 Shrewsbury HS C  (L. Lavin) 16:39.00 8.5%   16:39.00     15:22:36.00 15:39:15.00
9th 336 St. Mary Academy - Bay View A  (M. Romanelli) 16:40.00 8.6% 00:01.00 16:40.00     15:07:37.00 15:24:17.00
10th 339 Community Rowing, Inc. C  (A. O'Connor) 16:44.00 9.0% 00:04.00 16:44.00     15:08:28.00 15:25:12.00
11th 341 Concord HS A  (I. Cotton) 16:48.00 9.4% 00:04.00 16:48.00     15:09:15.00 15:26:03.00
12th 333 Great Bay Rowing  (K. Stine) 16:52.00 9.9% 00:04.00 16:52.00     15:07:10.00 15:24:02.00
13th 334 Lowell HS  (L. Dubois) 16:53.00 10.0% 00:01.00 16:53.00     15:13:11.00 15:30:04.00
14th 345 Wayland Weston Crew A  (C. Saba) 16:58.00 10.5% 00:05.00 16:58.00     15:10:46.00 15:27:44.00
15th 342 Manchester Central A  (J. McCarthy) 17:04.00 11.2% 00:06.00 17:04.00     15:09:31.00 15:26:35.00
16th 347 Community Rowing, Inc. D  (M. Seldin) 17:05.00 11.3% 00:01.00 17:05.00     15:18:14.00 15:35:19.00
17th 350 Concord HS B  (L. Fosterling) 17:19.00 12.8% 00:14.00 17:19.00     15:19:55.00 15:37:14.00
18th 352 Northampton Community Rowing C  (C. Eliason) 17:22.00 13.1% 00:03.00 17:22.00     15:23:23.00 15:40:45.00
19th 354 St. Mary Academy - Bay View B  (M. Thomsen) 17:26.00 13.6% 00:04.00 17:26.00     15:21:31.00 15:38:57.00
20th 353 Shrewsbury HS B  (A. Helenic) 17:30.00 14.0% 00:04.00 17:30.00     15:21:11.00 15:38:41.00
21st 343 Northampton Community Rowing B  (C. Deaton) 17:31.00 14.1% 00:01.00 17:31.00     15:13:48.00 15:31:19.00
22nd 355 Wayland Weston Crew B  (C. Jones) 17:37.00 14.8% 00:06.00 17:37.00     15:22:16.00 15:39:53.00
23rd 340 Cape Cod Rowing, Inc. A  (C. Payne) 17:40.00 15.1% 00:03.00 17:40.00     15:08:57.00 15:26:37.00
24th 332 Worcester Public HSs  (M. Gates) 17:41.00 15.2% 00:01.00 17:41.00     15:12:45.00 15:30:26.00
25th 356 Community Rowing, Inc. E  (B. Crowder) 17:56.00 16.8% 00:15.00 17:56.00     15:23:39.00 15:41:35.00
26th 359 Community Rowing, Inc. F  (A. Glavash) 17:58.00 17.0% 00:02.00 17:58.00     15:24:09.00 15:42:07.00
27th 348 Cape Cod Rowing, Inc. B  (S. Stopyra) 18:32.00 20.7% 00:34.00 18:32.00     15:18:37.00 15:37:09.00
28th 338 The Newman School Crew Team  (J. Curley) 18:33.00 20.8% 00:01.00 18:33.00     15:11:50.00 15:30:23.00
29th 351 Manchester Central B  (J. Martel) 19:14.00 25.3% 00:41.00 19:14.00     15:20:30.00 15:39:44.00
358 Northampton Community Rowing D  (E. Murray) Scratch              
Race 20: Womens Masters 8+ Final @ 02:30 PM
1st 362 Independent Loggers Rowing  (A. Bracken) 16:44.00 4.6% 00:44.00 16:44.00     15:36:33.00 15:53:17.00
2nd 365 Upper Valley Rowing Foundation A  (L. Sonder) 16:50.00 5.2% 00:06.00 16:50.00     15:37:24.00 15:54:14.00
3rd 361 Community Rowing, Inc.  (C. Crosby) 17:18.00 8.1% 00:28.00 17:18.00     15:38:39.00 15:55:57.00
4th 364 Northampton Community Rowing  (C. MacColl) 17:19.00 8.2% 00:01.00 17:19.00     15:37:05.00 15:54:24.00
5th 363 Cape Cod Rowing, Inc.  (L. Vecchione) 18:43.00 17.0% 01:24.00 18:43.00     15:36:49.00 15:55:32.00
Race 21: Womens Open 8+ Final @ 02:45 PM
1st 371 MIT A  (L. Sprague) 15:50.00     15:50.00     15:53:57.00 16:09:47.00
2nd 381 MIT C  (X. Chen) 15:56.00 0.6% 00:06.00 15:56.00     15:57:21.00 16:13:17.00
3rd 374 Univ of Vermont Crew A  (M. Shelgran) 16:00.00 1.1% 00:04.00 16:00.00     15:54:41.00 16:10:41.00
360 Upper Valley Rowing Foundation B  (H. Lang) 16:00.00     16:00.00     15:36:01.00 15:52:01.00
4th 377 MIT B  (J. Fu) 16:34.00 4.6% 00:34.00 16:34.00     15:57:59.00 16:14:33.00
5th 376 Simmons College  (R. Franchi) 16:39.00 5.2% 00:05.00 16:39.00     15:55:30.00 16:12:09.00
6th 378 Univ of Vermont Crew B  (M. Barnes) 16:51.00 6.4% 00:12.00 16:51.00     15:55:57.00 16:12:48.00
7th 370 Franklin Pierce Crew  (B. Granum) 16:57.00 7.1% 00:06.00 16:57.00     15:53:37.00 16:10:34.00
8th 373 Clark Univ Crew A  (K. Travis) 17:13.00 8.7% 00:16.00 17:13.00     15:54:17.00 16:11:30.00
9th 372 Bowdoin RA  (E. Paige-Jeffers) 17:41.00 11.7% 00:28.00 17:41.00     15:58:25.00 16:16:06.00
10th 380 Clark Univ Crew B  (J. Baker) 18:01.00 13.8% 00:20.00 18:01.00     15:57:07.00 16:15:08.00
11th 375 Community Rowing, Inc.  (K. Jones) 18:33.00 17.2% 00:32.00 18:33.00     15:55:14.00 16:13:47.00
12th 379 Lesley Univ  (J. Barnes) 20:18.00 28.2% 01:45.00 20:18.00     15:56:53.00 16:17:11.00
Race 22a: Mens Open 4+ Final @ 03:25 PM
1st 388 MIT A  (L. Urban) 14:53.00     14:53.00     16:13:00.00 16:27:53.00
2nd 386 Bowdoin RA A  (S. Read) 16:00.00 7.5% 01:07.00 16:00.00     16:12:16.00 16:28:16.00
3rd 392 Univ of Vermont Crew  (I. Anderson) 16:17.00 9.4% 00:17.00 16:17.00     16:14:19.00 16:30:36.00
4th 387 Franklin Pierce Crew A  (I. Randall) 16:25.00 10.3% 00:08.00 16:25.00     16:12:53.00 16:29:18.00
5th 395 Clark Univ Crew  (J. Cohen) 16:26.00 10.4% 00:01.00 16:26.00     16:15:23.00 16:31:49.00
6th 393 Middlebury College Crew  (J. Scott) 16:36.00 11.5% 00:10.00 16:36.00     16:14:45.00 16:31:21.00
7th 390 Community Rowing, Inc. A  (R. Higgens) 16:40.00 12.0% 00:04.00 16:40.00     16:13:42.00 16:30:22.00
8th 394 Amherst College RA  (N. Hopkin) 16:40.00 12.0%   16:40.00     16:14:59.00 16:31:39.00
9th 397 MIT B  (T. Grejtak) 16:42.00 12.2% 00:02.00 16:42.00     16:15:37.00 16:32:19.00
10th 389 Brandeis Univ Crew  (B. Wu) 16:46.00 12.7% 00:04.00 16:46.00     16:13:14.00 16:30:00.00
11th 385 Univ of Mass Mens Crew  (N. Demetrion) 16:58.00 14.0% 00:12.00 16:58.00     16:11:57.00 16:28:55.00
12th 399 Bowdoin RA B  (A. Chang-Jiang) 17:16.00 16.0% 00:18.00 17:16.00     16:16:34.00 16:33:50.00
13th 398 Franklin Pierce Crew B  (W. Rodgers) 17:20.00 16.5% 00:04.00 17:20.00     16:16:04.00 16:33:24.00
14th 396 Community Rowing, Inc. A  (T. Gonsiorowski) 19:39.00 32.0% 02:19.00 19:39.00     16:15:19.00 16:34:58.00
391 Upper Valley Rowing Foundation  (P. Kermond) Scratch              
Page 1 of   1 Printed: 2007-Oct-14 12:45 PM